Żłobek prywatny mokotów - warszawa - Stefcio Lewcio

Żłobek prywatny czy publiczny – który wybrać?

Istnieje wiele różnic pomiędzy żłobkami publicznymi i prywatnymi, a najważniejsze z nich dotyczą opłat, wolnych miejsc i stosowanych metod. Zanim zapiszesz dziecko do żłobka, sprawdź wady i zalety poszczególnych placówek.

Czym różni się żłobek niepubliczny od państwowego?

Żłobek publiczny jest zazwyczaj prowadzony przez gminy. Prawdziwą zmorą rodziców jest brak miejsc – nie ma więc pewności, że dziecko zostanie przyjęte do żłobka wtedy, kiedy rodzic zaplanuje powrót do pracy. Ze względu na duże zainteresowanie i małą liczbę miejsc w żłobkach publicznych powstają duże grupy, co nie tylko sprzyja częstym zachorowaniom, lecz przede wszystkim skraca czas, jaki pedagog jest w stanie poświęcić jednemu dziecku.

Żłobek niepubliczny może być natomiast prowadzony przez fundację, stowarzyszenie czy prywatną firmę, a za uczęszczanie dziecka pobierane jest czesne. Przyjęcie do niepublicznego żłobka nie jest trudne, a rodzic może samodzielnie zdecydować, która placówka najbardziej odpowiada jego oczekiwaniom – w tym przypadku nie obowiązuje rejonizacja. Prywatny żłobek stosuje nowoczesne metody nauczania i dysponuje kreatywnie urządzonymi salami dydaktycznymi. Wiele placówek, w tym również nasz żłobek w Warszawie, oferuje też zajęcia dodatkowe (np. język angielski) i oferuje naukę w małych grupach. Na jedną opiekunkę przypada maksymalnie pięcioro zapisanych dzieci.  

Czy niepubliczny żłobek ma jakieś wady?

Prywatny żłobek jest droższy niż publiczny, szczególnie w mieście takim jak Warszawa. Czesne jest więc uznawane za największą wadę tego typu placówek. Niepubliczny żłobek można jednak porównać do prywatnego lekarza – możesz zapisać dziecko bez kolejek i mieć pewność, że zostanie mu zapewniona profesjonalna opieka. W cenie czesnego znajdują się również zajęcia, których nie ma w ofertach żłobków publicznych, a dziecko może rozwijać swoje umiejętności w małej, kameralnej grupie.

Czy żłobek prywatny jest lepszy niż publiczny? 

Naszym zdaniem tak, jednak decyzję pozostawiamy rodzicom. Jeśli tym, czego szukasz, jest troskliwa opieka i rozwijanie dziecięcej samodzielności, koniecznie weź pod uwagę nasze żłobki. Mokotów i Gocław to lokalizacje, w których znajdują się żłobki niepubliczne Stefcio Lewcio – u nas na pierwszym miejscu jest zawsze mały człowiek.