Najlepsze kredki dla dzieci - jakie wybrać?

Pierwsze laurki od dziecka to pragnienie większości rodziców. Nieważne czy znajduje się na niej kilka kresek czy coś, co można już „odczytać”. W końcu to prezent od dziecka, pierwsze arcydzieła.

Jednak nie wystarczy podać maluchowi kartkę i pierwsze lepsze kredki. Kredki nie są oczywistym wyborem u dzieci w wieku żłobkowym. Ręka takiego malca różni się pod wieloma względami od ręki starszego dziecka. Dłonie maluszków wciąż się rozwijają i nie są w pełni uformowane. Pomóc mogą w tym różne zabawy, takie jak klejenie, zabawy sensoryczne, przesypywanie, rzucanie piłką i oczywiście swobodne rysowanie/kolorowanie.

Pierwsze kredki: bezpieczne i wygodne

Pierwsze kredki dla najmłodszych dzieci powinny być przede wszystkim bezpieczne, ale również wygodne w użytkowaniu. Odpowiednio dobrane, uczą prawidłowego chwytu. Powinny być one miękkie, aby dzieci nie miały problemu z zostawieniem nimi śladu. Oczywiście bezpieczne, aby maluszkowi nie stała się krzywda i dobrze dobrane do rączki dziecka, by nie miało ono problemu z utrzymaniem.

Poniżej podpowiadamy jakich kredek warto używać z tak małymi dziećmi oraz tym samym, z jakich korzystamy w Żłobku Stefcio Lewcio:

  • Klasyczne kredki świecowe Bambino (nigdy nie zawodzą, posiadają wyraziste barwy
    i co najważniejsze – są bezpieczne). Proponujemy zacząć korzystać z nich od 2. roku życia.
  • Kredki kamyki (mają świetną jakość i niebagatelny wygląd, przypominający kamyki. Ich kształt zmusza maluchy do odpowiedniego trzymania kredki, a wykonane są z wosku sojowego. Spokojnie można przekazać je dziecku już od 1. roku życia, jednak nie pozostawiając bez opieki).
  • Kredki stożkowe (zdają egzamin nawet u najmłodszych dzieci, oczywiście pod opieką rodzica/opiekuna. Są wygodne w trzymaniu i można malować całą powierzchnią kredki. Sprawdzą się u dzieci, które jeszcze nie potrafią utrzymać w dłoni cienkiej, długiej kredki).
  • Kredki Melissa&Doug (nie mają żadnych papierowych elementów i posiadają trójkątny kształt, dzięki czemu nie turlają się po podłodze)
  • Kredki ekologiczne (wykonane z naturalnych składników, bezpieczne i zmywalne)
  • Kredki jadalne (dostępne na rynku zagranicznym pod marką Veggie Crayons. Nie posiadają żadnych konserwantów, wykonane są z warzyw, owoców czy proszków roślinnych)
Kiedy budzą się potrzeby zajęć plastycznych?

Kredki możemy dać już rocznemu dziecku, a nawet młodszemu – oczywiście pod czujnym okiem rodzica lub opiekuna. Nie zabraniajmy dzieciom tworzyć, jeśli wykazują tym zainteresowanie, ponieważ podczas rysowania/kolorowania ćwiczą zdolności manualne, ale także ich dłonie przygotowują się do późniejszej nauki pisania.

Zazwyczaj potrzeba zajęć plastycznych pojawia się u maluszków około 1. roku życia, kiedy dziecko już stabilnie siedzi i operuje rączkami. To dobry moment, aby zainteresować tym dziecko.

Plastyczne arcydzieła wśród maluszków to zazwyczaj zestawienie kresek i kropek, ale przecież o to właśnie chodzi, o eksperymentowanie oraz pierwsze doświadczenia z kredką. Starsze dzieci nie mają zazwyczaj problemu z utrzymaniem kredek i braniem do buzi. Jeśli zdecydujemy się dać kredki dzieciom rocznym i młodszym pamiętajmy, aby nie były one toksyczne, za to łatwe do uchwycenia w dłoni dziecka. Wtedy zatroszczymy się o zdrowie i bezpieczeństwo maluszków.

 

Życzymy wielu artystycznych przygód 🙂

 

Jeśli uważasz, że ten artykuł jest wartościowy dla innych rodziców, udostępnij klikając tutaj: