Sensoplastyka – zabawy sensoryczne dla dzieci

Sensoplastyka pozwala na swobodne i kreatywne stymulowanie rozwoju dziecka za pomocą wszystkich zmysłów. Sprawdź, jak wyglądają zajęcia sensoplastyczne dla dzieci w żłobku i dlaczego warto wybrać placówkę, która organizuje zabawy sensoryczne.

 

Zastanawiasz się, dlaczego sensoplastyka cieszy się tak ogromną popularnością wśród dzieci i rodziców? Wyobraź sobie zajęcia plastyczne, podczas których nie trzeba trzymać się sztywno wyznaczonych ram, granic i linii. Wystarczy swobodny strój, który można pobrudzić, odpowiednio przygotowana i zabezpieczona sala oraz kolorowe, zdrowe, a nawet jadalne barwniki i produkty do zabawy, które bardzo dobrze znasz przede wszystkim z kuchni. Przypomnij sobie radosne chwile skakania po kałużach w dzieciństwie, ochlapywania się wodą, rzucania śnieżkami i tarzania w trawie. Podczas zabaw z plasteliną i malowania farbami też łatwo było się pobrudzić, prawda? W tym sęk, że zajęcia sensoplastyczne dla dzieci kojarzą się z beztroską, swobodą tworzenia i… radością płynącą z brudzenia się!

Co to jest sensoplastyka?

Sensoplastyka dla dzieci to zajęcia rozwojowe, które mają na celu wspieranie funkcjonowania całego organizmu. Odpowiednie metody stymulacji sensorycznej wprowadza się nawet u niemowląt, które od pierwszych chwil życia chłoną rzeczywistość wszystkimi zmysłami. Dziecko uczy się otaczającego świata, wykorzystując nie tylko wzrok, ale przede wszystkim dotyk, smak, węch, słuch, zmysły czucia głębokiego i równowagi. Jeśli pozwolisz mu na swobodną sensoryczną zabawę, stymulowany będzie przede wszystkim mózg maluszka, który odpowiada za segregowanie, rozpoznawanie, interpretowanie i integrowanie wrażeń. Dane ze wszystkich receptorów są odpowiednio organizowane w ośrodkowym układzie nerwowym i służą do właściwego formułowania m.in. percepcji, zachowania, uczenia się, napięcia mięśniowego, emocji, a także planowania ruchu, co przynosi bezcenne korzyści w dorosłym życiu. Czym jeszcze zaskoczy Cię sensoplastyka? Warszawa jest miastem, w którym znajdziesz wiele różnych zajęć dodatkowych dla dzieci. Sprawdź, dlaczego warto postawić na sensoplastykę już w żłobku.

Jak wyglądają zajęcia sensoplastyczne dla dzieci?

Zajęcia sensoplastyczne dla dzieci odbywają się w specjalnie przygotowanej, bezpiecznej przestrzeni, która wspomaga proces twórczy. Przygotuj się na widok przestronnej, minimalistycznie urządzonej sali zabaw, o ścianach i podłodze zabezpieczonych folią malarską. Zadbaj o odpowiedni, swobodny strój do zabaw sensorycznych dla dziecka i czyste ubranie na zmianę. Stopy powinny być bose. Cała reszta zależy od kreatywności maluszka, otwartości na nowe doznania i scenariusza zajęć sensoplastycznych, opracowanego przez wykwalifikowaną osobę prowadzącą.

Na czym polega sensoplastyka? Pomysły na kreatywna zabawę w żłobku opierają się na wykorzystaniu produktów i barwników spożywczych, które są bezpieczne dla dzieci, a do tego bardzo łatwo oczyścić z nich ubrania po świetnej zabawie. Podczas zajęć sensoplastycznych Twoje dziecko może bawić się kolorowym ryżem, kaszą, fasolą i makaronem o różnych konsystencjach, kolorach i kształtach, tworzyć z produktów sypkich masy przy użyciu jogurtu lub wody, a także mieszać, przesypywać, lepić, wałkować, zgniatać, malować palcami i wydobywać zatopione w galaretkach skarby. Co najważniejsze, zajęcia sensoplastyczne dla dzieci odbywają się w małych grupach, dzięki czemu każde dziecko może rozwijać się we własnym tempie, swobodnie korzystając z przestrzeni twórczej i dostępnych materiałów.

Dlaczego warto zapisać dziecko do żłobka sensorycznego?

Sensoplastyka i zabawy sensoryczne w żłobku wspierają proces integracji sensorycznej dziecka. Skupiają się na nauce prawidłowego rozpoznawania bodźców, otrzymywanych ze wszystkich zmysłów, ćwiczeniu motoryki małej i dużej, rozwijaniu wyobraźni przestrzennej dziecka oraz logicznego myślenia. Wielozmysłowa stymulacja i kreatywna praca w grupie podczas zajęć sensoplastycznych relaksuje dziecko i umożliwia pełne wyciszenie od nadmiaru bodźców. Niezwykle ważny jest ponadto kontakt z rówieśnikami, oparty na współpracy, naśladowaniu, pomocy i zdrowej rywalizacji.

Świadomość własnego ciała i przestrzeni, uwalnianie naturalnej ekspresji twórczej, wspieranie samodzielności i doświadczanie sukcesów w realizacji swoich pomysłów wzmacnia wiarę dziecka we własne możliwości – to najważniejsze korzyści, które daje sensoplastyka. Pomysły na kreatywne eksperymenty możesz zrealizować również samodzielnie w domu, co wymaga odpowiedniego przygotowania scenariusza zabaw, zabezpieczenia przestrzeni i… wielkiego sprzątania. Wszystkie trudy wynagradza jednak rozbrajający, pełen radości uśmiech dziecka.