Adaptacja dziecka w żłobku

Czy żłobek będzie odpowiedni dla mojego dziecka?

Zapisanie dziecka do żłobka to wybór, przed którym stoi wielu rodziców. Jest to po części kolejny etap w życiu rodziny, lecz wiąże się z kilkoma rozterkami, zwłaszcza ze strony rodziców i najbliższych.

W głowie pojawia się mnóstwo pytań:

  • Czy dziecko i rodzice są gotowi na tę zmianę?
  • Na co zwracać uwagę przy wyborze żłobka?
  • Czy wybrać żłobek prywatny, czy państwowy?
  • Co zrobić, aby dziecko i rodzice byli dobrze przygotowani?
  • Jak wygląda rekrutacja do żłobka?
  • Jak działać, aby dziecko lepiej przeszło przez okres adaptacyjny?

 

Dzisiejsze żłobki są zupełnie inne

Na szczęście postrzeganie żłobków, jak i same żłobki zmieniły się na przestrzeni lat, są jednak osoby, które nadal martwią się, że żłobek jest tylko instytucją do „przechowywania” dzieci i wciąż są żłobki, które taką „przechowalnią” są. Wybór żłobka potraktujemy skrótowo- to temat na oddzielny artykuł, teraz skupimy się na adaptacji.

Na samym początku warto postawić sobie pytanie: „Czy ja i moje dziecko jesteśmy na to gotowi?” Jeśli odpowiedź brzmi „tak” to świetnie! Najważniejszy krok już za Wami. Jeżeli natomiast pojawiają się wątpliwości, warto poczekać jeszcze chwilkę (jeśli jest taka możliwość), porozmawiać z rodzicami, których dzieci uczęszczają do żłobków.

 

Wybór żłobka to Wasza decyzja

Pamiętajcie, że jeśli Wasze dziecko ma pół roku i jesteście gotowi, aby zapisać je do żłobka – to jest ok! Jeśli ma 2 latka i nadal nie jesteście do końca przekonani – to też jest ok! Każde dziecko jest inne, każdy rodzic również i jest to tylko i wyłącznie Wasza decyzja, a nie dziadków, cioć, znajomych, osób z bliskiego otoczenia, a także tych przypadkowych.

Warto obserwować relacje z życia żłobkowego na portalach społecznościowych. Wybierzcie żłobki, którymi jesteście zainteresowani i zerkajcie co jakiś czas co się tam dzieje. To pozwala oswoić się z myślą, że Wasze dziecko być może również będzie należało do tej społeczności i przygotować Was na tę (dobrą) zmianę w życiu.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze żłobka?

Wielu rodziców nie orientuje się na co powinni zwracać uwagę wybierając żłobek dla swojej pociechy. Chcąc Wam choć trochę pomóc, podpowiemy, że warto zwrócić uwagę na liczebność grupy w stosunku do liczby opiekunów. Im więcej Cioć tym bardziej indywidualne podejście do dziecka. Ważne jest, aby w miarę możliwości żłobkowicze codziennie wychodzili na zewnątrz (własny ogród czy plac zabaw to kolejny ogromny atut).

Zwróćcie uwagę czy w wybranej placówce organizowane są zajęcia dla dzieci na przykład na podstawie planu dydaktycznego i czy faktycznie są realizowane, dostosowane do wieku
i potrzeb dzieci. Jeśli Wasze dziecko ma specjalne potrzeby żywieniowe, dopytajcie się czy istnieje możliwość indywidualnej diety. Ważnym punktem jest komunikacja z pracownikami. Mając z nimi dobry kontakt, Wasze zadowolenie będzie podwójne. Zwróćcie uwagę czy wszystkie informacje, których będziecie oczekiwać są przekazywane. Wy również dajcie znać opiekunom o wszystkim, co uważacie za istotne. W każdym żłobku zawsze na pierwszym miejscu powinno być stawiane bezpieczeństwo dzieci. Jeśli w wybranej przez Was placówce tak właśnie jest, to wybraliście dobrze J

 

Jak możecie najlepiej przygotować się do adaptacji?

Warto dużo rozmawiać na ten temat z dzieckiem. Tłumaczyć, opowiadać, pokazywać zdjęcia. Po wybraniu placówki, wybierajcie się często na spacery w okolice żłobka, przygotowując w ten sposób dziecko na pobyt w nim. Polecamy Wam książkę dla maluchów „Pora do żłobka”, dzięki niej jeszcze w domu dziecko może zacząć przyzwyczajać się do czekającej na niego nowej sytuacji. Z kolei lektura, która przygotuje rodziców do adaptacji, to książka pt.:”Akcja adaptacja”.

Mówcie o żłobku tylko dobrze, aby nie zniechęcić malucha, nie straszcie, nie mówcie, że idzie tam za karę. Jeśli wiecie już jakie atrakcje czekają w żłobku, spróbujcie wdrożyć kilka zabaw w domu, aby dziecko nie czuło się zagubione podczas nowych zabaw w obcym miejscu. Poznajcie wcześniej plan dnia. Spróbujcie przestawić malucha na „żłobkowe” godziny drzemki i jedzenia.

 

Pora do żłobka!

Pierwszy dzień to niełatwa sprawa. Dużo nowych twarzy, miejsc. Dzieciom może być trochę smutno, mogą się bać. Wtedy obserwują Was! Jeżeli zachowacie spokój, będziecie pozytywnie nastawieni, maluchy od razu to zauważą i nabiorą zaufania do opiekunów. Po pierwszym dniu warto spędzić czas z dzieckiem, wybierzcie się na długi wspólny spacer, wspominajcie żłobek, przygotujcie dziecko, że wrócicie tam następnego dnia.

To, że dziecko płacze przy wejściu jest w większości przypadków rozumiane przez rodziców, ale dlaczego płacze przy odbiorze? Dziecko wszystkie swoje skrajne emocje, te pozytywne jak i negatywne zostawia najczęściej rodzicom. Po zobaczeniu mamy czy taty czekającego na malucha, odpuszcza napięcie i rozładowuje stres, emocje (nawet te pozytywne).

 

Adaptacja to indywidualna sprawa

Niektóre dzieci w żłobku czują się dobrze już pierwszego dnia, inne potrzebują miesiąca na przyzwyczajenie. To jest dobre i tak po prostu jest.. Ważne, aby się nie poddawać! Adaptacja jest po to, aby pomóc dziecku uporać się z lękiem separacyjnym.

Pożegnanie z dzieckiem powinno trwać jak najkrócej. Przedłużanie tej czynności powoduje rozdrażnienie i podtrzymywanie rozpaczy, żalu. Życzcie dziecku miłej zabawy, jeśli możecie zapewnijcie, że odbierzecie na przykład po podwieczorku (jeśli faktycznie tak będzie). Pamiętajcie jednak, aby być słownym. Dla Was „po podwieczorku” oznacza kiedykolwiek po skończonym ostatnim posiłku, dla Wasze dziecko myśli, że gdy podano podwieczorek musi szybko zjeść, po mama/tata przyjdzie po podwieczorku.

Dzieci, które już chodzą, powinny wchodzić do sali na własnych nóżkach, ponieważ przekazywanie z rąk do rąk jest trudniejsze z powodu możliwego „przyklejenia” się do rodzica.

 

Adaptacja to także uczenie się rozłąki z dzieckiem

Najważniejszym punktem adaptacji jest zaufanie do pracowników. Słuchanie się nawzajem, słuchanie porad i współpraca. To wszystko jest kluczem do prawidłowej adaptacji dziecka w żłobku. Pójście dziecka do żłobka może się Wam wydawać kolejnym odhaczonym punktem na liście. Przed Wami jednak czas adaptacji Waszego dziecka. Czas jego rozłąki z osobami, które kocha najmocniej na świecie. W jaki sposób dziecko zrekompensuje sobie kilkugodzinny pobyt bez rodzica? Wzmożonymi przytuleniami, wspólnym spaniem oraz chęcią kontaktu wyrażoną werbalnie (płaczem) lub dotykiem. I tak po prostu jest.

Pamiętajcie, że adaptacja dziecka w żłobku może trwać kilka tygodni. Dziecko może się stresować na tyle, że obniży się jego odporność i złapie infekcję.

 

Jak wygląda adaptacja dziecka w Żłobku Stefcio Lewcio?

W każdą środę przed początkiem miesiąca, w którym zaczynamy żłobkową przygodę spotykamy się z jednym rodzicem i dzieckiem na godzinę. W tym czasie Ciocie bawią się z nowym żłobkowiczem, a mama/tata opowiada Opiekunkom wszystko, co powinny wiedzieć o dziecku posługując się kartą informacyjną. Kolejnego dnia Żłobek Stefcio Lewcio zaprasza na godzinę, przy czym rodzic opuszcza salę po około 30 minutach. W tym czasie Ciocie opiekują się dzieckiem proponując mu zajęcia dostosowane do wieku i rozwoju, ale co najważniejsze – przytulają ile trzeba! W piątek natomiast zapraszamy nowego żłobkowicza na dwie godzinki wspólnych zabaw i przytulań. Od poniedziałku jesteśmy gotowe przytulać dzieci przez cały dzień. Jeśli jednak rodzic ma możliwość wcześniejszego odbioru dziecka w początkowym okresie pobytu w żłobku, adaptacja przebiegnie łagodniej.

Nasz prywatny Żłobek Stefcio Lewcio na Mokotowie i Gocławiu cechuje bliskościowe podejście. Jesteśmy po to, aby ukoić każdy smutek i przytulić, gdy rodzic wraca do pracy.

 

Powodzenia!

 

Jeśli uważasz, że ten artykuł jest wartościowy dla innych rodziców, udostępnij klikając tutaj: